Pro Vaše vzkazy, rady a připomínky naleznete v MENU Návštěvní knihu.
Kontakt: e-mail: Lkrutina@seznam.cz

ROZEZNĚNÍ KLENEČSKÝCH VARHAN

16. srpna 2011 v 18:01 | kru
"Eisenhut zastrčil na hracím stole varhan principál s mixturou, vytáhl zato ty nejjemnější rejstříky, bílé prsty rozběhly se mu po obou klávesnicích nahoře, nohy roztancovaly se mu po dřevěných pedálech a všem se zdálo, jako by se sešli dudáci z celého kraje, zavátými cestami blížili se ke kostelu a hráli své nejsladší a nejveselejší písničky. Na ta preludia dudácká, jež tak mistrně hrál kantor Eisenhut v době vánoční při každé mši, těšili se nejen osadníci zdejší, ale jezdili sem na velké mše o Božím hodě, o koledě, o Novém roce a o Třech králích až z Horšova Týna a bavorského Lesního Mnichova páni a paničky, ctitelé chrámové hudby, a nikdy toho nelitovali. I dnes jako by nehrály varhany pianissimo, ale dudáci z dálky jdou…Už stojí na kopečku před farou, už stojí před kostelem venku, už vcházejí do chrámové předsíně a teď vešli do kostela. Eisenhut vytahoval nové a nové rejstříky, síla i krása tonů rostla, melodie nabývala na jasnosti a určitosti, "pléno!" poručil Eisenhut a mládenec Jindřich jako jeho pobočník sáhl do rejstříků tak prudce, až zachrastily, kostelem zaperlil se vodotrysk jásavých tónů, až srdce blahem usedalo, scvrklé babičky nadnášely se v lavicích, mužští přešlapovali z nohy na nohu, nikdo nevydržel klidně sedět ani stát, všichni se vrtěli, blaženě povzdychávali, když se zdálo, že užuž i dřevění andělíčkové a světci na oltářích se počínají kroutit a natřásat…"

J.Š.Baar (Hanýžka a Martínek)

Takhle malebně popisuje zvuk klenečských varhan jeden z nejslavnějších rodáků Jindřich Šimon Baar. A my nyní, po více než 120 letech, budeme mít to štěstí, že uslyšíme tyto varhany hrát v jejich původním hlase a barvě tónů, tak jak je měli možnost slyšet účastníci výše popisované půlnoční mše. ZDÁRNÉ DOKONČENÍ OPRAV
Dalo by se stručně shrnout, že dobrá věc se podařila. Po více než tříletém očekávání Vás už mohu opravdu pozvat na dlouho slibovaný varhanní koncert. A doufám, že ne jediný. Protože nově opravený nástroj si nezaslouží, aby byl jen krásnou ozdobou kostela a mlčel na kůru, ale aby co nejvíce bdarovával nás všechny prostřednictvím krásné varhanní hudby o nezapomenutelné zážitky.
V současnosti je na kůru kolem varhan ještě velmi rušno a vládne tam řízený řemeslný "nepořádek". Když píši rušno, míním to spíše obrazně, protože fázi usazování píšťal a jejich dolaďování, musí doprovázet naprosté ticho, aby žádný sebenepatrnější cizí zvuk nenarušoval tuto náročnou práci. Vlastní dokončení a předání varhan se uskuteční dle smlouvy 29.7. 2011. Tímto dnem ale starosti našemu sdružení nekončí, protože musíme ještě uspokojit naše věřitele - plzeňské biskupství a farnost Klenčí. Bez jejich pochopení a trpělivosti bychom se opravy nástroje nedočkali. Dále bychom chtěli ještě úspěšně zakončit opravu a restaurování varhanní skříně, která ještě čeká na osazení figurální výzdoby - andělské kapely pěti andělů, která zdobí věže prospektu varhan.

Slavnost posvěcení varhan panem biskupem F. Radkovským a znovuuvedení varhan do provozu je plánována na poslední srpnovou sobotu 27. 8. 2011. Varhany v tento den slavnostně rozezní paní prof. J. Chaloupková z plzeňské konzervatoře. Hned následující neděli zazní Dvořákova mše v provedení M. Vorlíčka a Čerchovanu.

(Text z informační tiskoviny od K. Kokaisla, předsedy Sdružení pro záchranu historických varhan o.s. v Klenčí pod Čerchovem)

Kostel sv. Martina v Klenčí pod Čerchovem

Varhany

Z celkových nákladů na kompletní opravu ve výši 2.204.000,- Kč, ještě chybí 212.000,- Kč.
Přispívat na opravu varhan je možné bezhotovostním převodem na účet: 218132786/0300 nebo i v hotovosti na pokladně OÚ v Klenčí pod Čerchovem a OÚ v Postřekově. Dárcům bude vydáno potvrzení i pro daňové účely.

Přispěm může kdokoliv jakoukoliv částkou, stejně tak jako já a naše rodina.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama