Pro Vaše vzkazy, rady a připomínky naleznete v MENU Návštěvní knihu.
Kontakt: e-mail: Lkrutina@seznam.cz

Prosinec 2009

Jak se to říká? Kdo si počká, ten se dočká.

29. prosince 2009 v 18:37 | kru |  MÉ ČLÁNKY
Téměř třicet let jsme si říkali, že se můj mladší bratr snad neožení. Uznávám, já jsem to vzal "hopem". Hned po škole, téměř po oslavě osumnáctých narozenin šup na radnici. A brácha? Pořád nic. Ale nebylo třeba házet flintu do žita. Dnes už je úspěšně pod chomoutem, který mu nasadila skvělá holka a navíc když vidím svého synovce Matyáše, bylo dobré si na takového šikulu počkat. Škoda jen, že své štěstí našel 180 kilometrů od nás, takže vzájemné návštěvy jsou vzácné.


Jak léčit kocovinu

28. prosince 2009 v 15:32
Léčba, nebo spíše zmírňování následků kocoviny je velmi individuální záležitostí, často s velmi nejistým výsledkem. Na kocovinu je dobré myslet už před pitím, preventivní metody mají lepší výsledky než pozdější léčba. Při léčbě kocovina jsou nejdůležitější tekutiny. Alkoholikovi nejlépe pomůže tzv. "vyprošťovák" - nějaké to pivko, panáček, či decka červeného, jde o spolehlivou a nenáročnou metodu. Pro běžného člověka je ale tento způsob nevhodný, pomoc je sice, pokud se k vypití alkoholu přemůžete, velmi rychlá a účinná, ale zahlcujete tím organizmus škodlivými látkami a hlavně tato metoda je rychlou zkratkou k alkoholické závislosti, tak pozor. Příležitostná piják v kocovině by měl hodně pít nealkoholické nápoje. Kávu a nápoje obohacené kofeinem však raději vynechat.
Pokud trpíte lehčí formou kocoviny pak je dobré vyvíjet nějakou fyzickou aktivitu, práci na zahradě, procházka v lese atd. Pozor na zbytkový alkohol a omezené duševní schopnosti, pro které není dobré řídit automobil, jezdit na kole nebo vykonávat jiné činnosti při kterých můžete ublížit sobě nebo okolí. V případě těžké formy kocoviny je nejlépe zalézt do postele požádat příbuzné o to aby vás zásobovali vhodným občerstvením, hlavně tekutinami.
Kromě nápojů je dobré postarat se o doplnění hladiny minerálů a vitamínů o které jste při alkoholických radovánkách přišli. Minerální vodu je tedy vhodné doplnit různými potravinovými doplňky obsahujícími vitamíny.
Kocovinu léčí především čas, pokud budete dodržovat výše uvedené rady tak boj s tímto zákeřným stavem po několika hodinách (v horším případě dnech) vyhrajete a možná se vám jej podaří také zkrátit a zmírnit utrpení, něco si ovšem přetrpět musíte je dobré počítat s tím, že vítězný konec boje je v podstatě v nedohlednu.
Problém výše uvedeného odstavce mohou vyřešit volně dostupné drogy, paralen, Ibuprofen, brufen, ibalgin a další léky proti bolestem hlavy. Je nutné si ale uvědomit, že tyto medikamenty škodí například v době kocoviny alkoholem oslabenému zažívacímu ústrojí.
Výběr vhodných potravin je individuální záležitostí, někomu třebas vyhovuje kyselé mléko nebo smetana a tatarák, což by někoho mohlo porazit. Mnoho lidí se shodne na kyselých okurkách a láku z okurek, silných polévkách - vývary, česnečky, dršťkové polévky a kyselých rybičkách.

Jak bojovat proti kocovině

28. prosince 2009 v 15:21
Bojovat proti kocovině je nejúčinější předtím než nastane!
Nejspolehlivějším způsobem jak předejít kocovině, neblahému to důsledku vypití většího množství alkoholu je alkohol vůbec nepít. Takovéto řešení je sice logické, ale myslím, že na Silvestra né úplně vhodné.
Před alkoholickým dýchánkem je vhodné být v co nejlepší fyzické kondici. Většího množství alkoholu by jste se neměli dotknout při a po nemoci a po výraznějším úbytku váhy a v kombinaci s antibiotiky.
Už před plánovanou pijatikou je vhodné do sebe dostat nějaké vitamínové prostředky, pít minerálku s vysokým obsahem minerálů a bobře s e najíst. Existují i speciální přípravky, určené k užívání před pitím. Několika tabletami aktivního uhlí by jste neměli nic zkazit.
Pokud pijácký dýchánek plánujete tak se nezapomeňte dopředu zásobit tím co pomáhá vaši kocovinu léčit.
Doporučuje se se před pitím snažím vypít 2-3 hrnečky pořádně silného a mastného masového vývaru. Mnoho lidí zaznamenalo úspěchy s vypitím 2-3 dl rozpuštěného prasečích nebo husího sádla.
Už před pití alkoholu si k posteli připravte 2 - 3 litry minerální vody. V průběhu noci pak minerálku průběžně popíjejte, a to i když nemáte žízeň. Dobré je také si do lednice připravit nějaké ty ovocné šťávy. Jestliže chcete vzít přípravu na pití opravdu důkladně pak zmíněnou minerálku zbavte bublinek (oxidu uhličitého).
Při samotném pití se snažte pravidelně v malých dávkách jíst. Neustálé "zakusování" považují národy, které mají v oblibě vodku a jsou považováni za umělce v konzumaci lihovin (Rusi, Ukrajinci, Poláci a další) za základ každé pijatiky. Pití se snažte zpestřovat nějakou zábavnou činností, tancujte, flirtujte, diskutujte, zúčastněte se společenských soutěží, zahrajte si kulečník, kuželky nebo karty. (Málo vhodné jsou automobilové závody, střelecké soutěže a bojové sporty) Aktivita vám pomůže lépe rozvrhnout množství vypitého alkoholu.
Alkoholické nápoje se snažte nemíchat. Pijte kromě alkoholu i nějaké nealko a to i v případě, že na něj nemáte chuť.
Teplým alkoholem (grog, svařák) a alkoholem zapíjeným nápoji obsahujícími kysličník uhličitý (nebo sektem) se opijete rychleji, což je nutno vzít v úvahu.
Při pijatice je nanejvýš vhodné co nejvíc omezit počet vykouřených cigaret. Nepřipalovat si jednu od druhé. Touto radou by se kupodivu měli hlavně řídit nekuřáci.

Kocovina

28. prosince 2009 v 15:10

Kocovina je pojmenování souhrnu negativních účinků popíjení většího množství alkoholických nápojů. Kocovina se projevuje pocitem žízně, bolestí hlavy, nevolností, třesem a celkovým oslabením organizmu. Někdy se dostaví citlivost na světlo a hluk, bušení srdce, podrážděnost nebo naopak apatie.
Kocovina je způsobena kombinací výrazné dehydratace organizmu a působením acetaldehydu na organizmus. V plné míře se kocovina projeví až po odeznění tlumivých a příjemně euforizujících účinků alkoholu.

Nepřítel acetaldehyd

Acetaldehyd (CH3CHO) je společně z dehydratací hlavní příčinou kocovin, podle některých vědců je jeho vliv na kocovinu mnohem zásadnější než vliv dehydratace. Acetaldehyd je produktem reakce jater a žaludeční sliznice na etanol (to je ta součást alkoholických nápojů vyvolávající libé pocity). Acetaldehyd je 30x toxičtější než samotný etanol a přetrvává v organizmu dlouho poté co si subjektivně myslíme, že jsme se zbavili alkoholové opičky.
Acetaldehyd je zákeřný svalový jed a alkohol, na rozdíl dosud přetrvávajících mýtů ohrožuje více svaly než mozek a játra.
Tělo se proti acetaldehydu brání pomocí několika enzymů, které ho rozkládají.

Hlavní boj proti acetaldehydu a tedy proti kocovině probíhá v játrech

Když začnete popíjet alkohol, vaše játra téměř okamžité začnou přeměňovat etanol na acetaldehyd, který následně destruován na acetáty. Játra pro nás pijáky odvádějí vynikající práci. Obvykle je jim podaří zlikvidovat až 99 procent acetaldehydu. Zbytek acetaldehydu bohužel uniká do krevního oběhu a způsobuje kocovinu.
Běžná játra zvládnou odbourat zhruba 7 gramů etanolu za hodinu, u silných pijáků i 10 gramů. Jednoduchým výpočtem tedy můžeme zjistit, že játrům trvá téměř celou noc, než se zbaví alkoholu obsaženém v litrovce vína.
Acetaldehyd vytváří škodlivé látky v svalech játrech, v srdci, mozku i trávicím traktu. Nejvíce jsou poškozovány svaly. Je dokázáno, že u těžcí alkoholici jsou 5 častěji postiženi svalovým poškozením než poškozením jater či mozku.

Pozor na geny.

Někteří lidé mají odlišnou verzi 1 genu, jejich tělo pak velmi těžce odbourává acetaldehyd vznikající z etanolu. Například mezi Číňany je takových lidí okolo 50procent. Jste-li postiženi vlastnictvím takovéhoto genu, pak si pijáckých radostí mnoho neužijete. Na druhou stranu je téměř nemožné aby se s vás stal alkoholik.
A teď se dostáváme ke kladné vlastnosti acetaldehyd. Díky kocovině, kterou vyvolává a to i u nás se správnými (nepoškozenými) geny brání mnoha lidem v častějšímu holdování alkoholickým radovánkám a tím nás chrání před vznikem destruktivní závislosti.

Kouření podporuje kocovinu

Acetaldehyd se vytváří také z tabáku ve slinách. Sliny na rozdíl od jater nejsou vybaveny účinnou obranou proti acetaldehydu. Proto bývají kocoviny kuřáků těžší než nekuřáků a proto jsou také nekuřáci více ohroženi vznikem závislosti na alkoholu.

Malé množství je normální

,Acetaldehyd se v těle v malém množství vyskytuje přirozeně. Vytvářejí ho některé bakterie v slinách, vzniká při výrobě nakládané zeleniny, ale i třeba sýra, jogurtů nebo chleba. Bývá obsažen v ovoci nebo v kávě. Tělo si ale s malým množstvím poradit umí. Problém nastává až při zvýšení množství acetaldehydu například silvestrovskou pijatikou, pak přichází kocovina.

Jak na kapra

20. prosince 2009 v 16:48 | kru |  MÉ ČLÁNKY

Aby z přípravy štědrovečerní večeře nebyl nejhorší vánoční zážitek.

Usmrcení kapra
To nejhorší budete mít za sebou hned na počátku. Kapra přidržte na pevné podložce hřbetem nahoru a rázným úderem do temene hlavy (nad očima) jej usmrťte. Nožem prořízněte žábry (na obou stranách hlavy), čímž přerušíte krevní oběh. Dojde tak k rychlému vykrvení. Maso díky tomu získá na chuti a prodlouží se doba jeho úchovy.
Přerušení krevního oběhu
Přerušení krevního oběhu

Odšupinění kapra
Odšupinění kapra
Šupiny odstraňujeme ihned po usmrcení ryby (nesmějí v kůži zaschnout). Kapra držíme za hlavu a škrabkou, tupou hranou nože, ale třeba i lžící (ta zabraňuje odlétávání šupin) jej zbavujeme šupin směrem od ocasu k hlavě. U velkého šupinatého kapra můžeme oškrábat u ocasu několik šupin nožem, pak prsty přitisknutými k tělu ryby (dlaní vzhůru) postupujeme proti šupinám od ocasu k hlavě. Šupiny se vyvracejí a neodletují.

Vyvrhnutí kapra
Vyvrhnutí kapra
Ostrý nůž vsuneme do řitního otvoru a rozřízneme břišní stěnu mezi břišními ploutvemi směrem k hlavě. Řez nesmí být hluboký, abychom nepoškodili vnitřnosti a zejména neprořízli žlučový váček (při jeho prasknutí raději konzumovatelné vnitřnosti nepoužijeme). Vnitřnosti uvolníme od břišní stěny a vyjmeme je z tělní dutiny odzadu. Nakonec palcem a ukazováčkem vyštípneme (nevyřezáváme nožem) jícen co nejblíže u hlavy. Z vyjmutých vnitřností ihned preventivně odstraníme žlučový váček. Nožem odřízneme (řezem do písmene V) žábry, ukryté pod skřelemi na obou stranách hlavy. Prsty žábry vytrhneme. U velkých ryb odřízneme hlavu a odstřihneme ploutve včetně ocasní. Kapra vymyjeme pitnou vodou (zbytečně nemáčíme), ihned osušíme textilní nebo papírovou utěrkou.
Vyvrhnutí kapra

Porcování / rozpůlení kapra
Porcování kapra
Kapra porcujeme na tzv. podkovičky (odborně zvané steaky) široké 3 až 5 cm. U vyvrhnuté, podélně nerozpůlené ryby vedeme řez přes páteř podél žeberních kostí. Takto rybu porcujeme až ke konci břišní dutiny; ocasní partii již rozdělujeme podélně.
Porcování kapra
Celé tělo kapra lze také rozdělit podélně a vyjmout páteř. Zevnitř podél páteře nožem přeřežeme žeberní kosti (kapr je již zbaven hlavy a ocasní ploutve). Špičkou nože kopírujeme páteř a kosti vedoucí od páteře k hřbetní ploutvi. Postupujeme od hřbetu za hlavou, rukou si přidržujeme (odtahujeme) odříznutou část. Takto postupujeme po obou stranách páteře. Výsledkem je vyjmutá páteřní kost s navazujícím systémem kostí hřbetní ploutve. Z půlek kapra bez páteře řežeme napříč porce 3 až 5 cm široké.
Porcování kapra

Stahování kůže kapra
Stahování kapra z kůže
Kdo není příznivcem rybí kůže na talíři, může ji z kapra předem stáhnout. Okraj kůže na břiše uchytneme nejlépe do štípacích kleští a opatrně stahujeme směrem ke hřbetu. Pomáháme si při tom palcem druhé ruky, kterým kůži při tahu uvolňujeme od svaloviny. Staženou kůži u hřbetu oddělíme nožem. Tak postupujeme po obou stranách kapra.
Stahování kapra z kůže

Filetování kapra
Filetování kapra
Kapra nařízneme podél hřbetní ploutve a opatrně nožem seřezáváme filet podél žeberních kostí. Postupujeme tak z obou stran a získáme filet obsahující jen v horní partii malé mezisvalové kůstky. Pokud i ty chceme eliminovat, nařezáváme horní polovinu filetu z vnitřní strany do hloubky zhruba 1,5 cm s mezerou mezi jednotlivými řezy maximálně 3 mm. Svalové kůstky se rozruší a po kuchyňské tepelné úpravě je lze bez nebezpečí konzumovat společně s masem kapra. (čerpáno a upraveno z http://www.vanocni-cukrovi.com)
Filetování kapra

Ale vypadá to pak dobře...

Já osobně kapra nejím, takže tradice netradice, už se těším na kuřecí řízek.