Pro Vaše vzkazy, rady a připomínky naleznete v MENU Návštěvní knihu.
Kontakt: e-mail: Lkrutina@seznam.cz

Rasismus?

26. června 2009 v 9:26 | kru |  MÉ ČLÁNKY

V poslední době se o Čechách začína mluvit jako o zemi, kde se čím dál tím více objevuje problematika rasismu. Ale není jen černá a bílá (obrazně řečeno), chyba není jen na straně ´bílých agresorů´, jak to prezentují zástupci menšin.
Když jsem byl ještě dítě a chodil na Základní školu, neviděl jsem problém s tím, že jsem mezi spolužáky měl i cigány. Ano, cigány. Co je to Rom jsme tenkrát nevěděli my natož oni. Dodnes, když se potkáme, nečiní mi problém prohodit pár slov. I když učení nebyla jejich silná stránka (v těchto případech), alespoň se snažili a dělali maximum. Situace se však mění. Když do místnosti vstoupí cigán, nevidím důvod , proč se zvednout a protestně odejít. Co mě však dokáže dopálit, je jejich chování ne veřejnosti. Jak dítěti v čekárně u lékaře vysvětlit, proč ta "divná paní" na toho chlapečka tak křičí, jaké to výrazy používá, a proč i v plné čekárně lidí se uchýlí k pohlavkování a smýkání s klučinou, který ji dokázal naštvat pro mne neznámým důvodem. Myslím si, že není problém v barvě kůže, ale ve výchově, kterou jim rodiče dávají.
Dítě se narodí nevinné a nezkušené. Vše se během let učí nejen díky školám, ale hlavně od svých vzorů a lidí, kterým je nejblíže. Jak však mohou získat nějaký kladný charakter, citlivost a morálku, když každý den sledují neustále si stěžujícího taťku na to, jak je práce těžká a že mu ji nikdo nedá, takže mimo sociálních dávek pro zlepšení rodinného rozpočtu sáhne k drobným krádežím. I maminka pomáhá s finanční situací rodiny. Zejména přijímáním návštěv "strýčků" ze sousedního Německa, převážně v nočních hodinách. Věřím, že kdyby tyto děti vyrůstaly v rodině, kde by jim příkladem byla povinnost, po jejímž splnění by následovala pochvala, láska, snaha zabezpečit blízké poctivou prací, dbajíc na vzdělání svých nezletilých ratolestí, být jim podporou, byl by problém s ´nesnášenlivostí´vyřešen.
 

4 lidé ohodnotili tento článek.

Anketa

Jsou podle Vás Čechy rasistické?

Ano 14.3% (4)
Ne 78.6% (22)
Nevím 7.1% (2)

Komentáře

1 vencca vencca | Web | 26. června 2009 v 9:40 | Reagovat

Ráda bych napsala něco moudrého na dané téma, jenže mám pocit, že všechnu už bylo řečeno. Obávám se, že brzy začneme žít v tzv.rasismu naruby..člověk aby se bál říct, že z bytu vedle se line puch jako by tam chcípla kráva a hluk zdaleka nekončí po desáté...pak by totiž mohl skončit ve Srassburgu.

2 Jamajka Jamajka | Web | 26. června 2009 v 14:30 | Reagovat

No ono je to těžké.Romové byli kočovným národem ,byli svobodní.Sice nebyli nejslušnější ,ale žili si po svim.Pak přišli bílí a jejich kočovný život jim zakázali.Donutili je stejně jako indiány žít tak jak oni nikdy nechtěli.Myslím si ,že tam vznikla jejich vzpurnost a tam se ukázal jejich temperamentní duch.Lidé je odsuzovali když kočovali a teď je odsuzují za to že se mnozí z nich nedokázali ještě stále do téhle doby vžít.Mylím si ,že bych se taky chovala vzpurně ,kdyby si na mě lidi ukazovali a uráželi mě jen proto ,že bych měla jinou barvu pleti než oni. Musí to být těžké zvládnout žít spořádaně ,když vás lidi odsuzují jen se na vás podívají.Znám dobré Romi a znám také špatné a stejně tak znám dobré i špatné bílé lidi a proto že si tuto skutečnost uvědomuju nedělám mezi nimi žádný rozdíl.

3 Linbor Linbor | E-mail | Web | 17. srpna 2009 v 9:56 | Reagovat

V tomto článku bylo krásně ukázáno, že tuto zvláštní menšinou asi nikdo (nebo málokdo) neodsuzuje kvůli jiné barvě pleti, ale právě kvůli chování, přesněji řečeno absenci chování. Mimochodem, s klasickým rasismem jsem se vlastně ještě nikdy nesetkal (třebaže je ho prý všude plno), ale s oním "rasismem naruby" či jak se tomu moderně dneska říká - pozitivním rasismem - už několikrát.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama